Masérsky salón Relax a Zdravie

Kežmarok

HomeSlužbyKontraindikácieEsenciálne olejeE.o. Doterra  v salóneTDP lampaFilter vzduchuAkcieCenníkKontaktKde nás nájdeteRelaxácia

Shiatsu masáž           Reflexná masáž chodidiel            Bankovanie           Klasická masáž

                                      Mäkké techniky                            TPD lampa

Shiatsu masáž

shiatsu Kežmarok
Základným cieľom SHIATSU je spriechodnenie energetických dráh, aby životná energia Qi (čchi), alebo v japončine nazývaná Ki, plynule prúdila meridiánmi v ľudskom organizme a tak sme nastolili harmóniu na všetkých úrovniach.Definícia Shiatsu z knihy Tao Shiatsu od autora Ryokyu Endo:” Shiatsu môže byť definované ako terapeutická metóda, ktorá lieči choroby a podporuje zdravie skrz pacientovu výmenu ki (Qi) s energiou vesmíru, ktorá sa uskutočňuje skrz ošetrujúceho, ktorý sympatizuje s pacientovou odozvou na aplikovanú presúru.”

Historické základy shiatsu siahajú niekoľko tisíc rokov späť cca 2500 pr.n.l., tak ďaleko ako korene akupunktúry. Neskôr cca pred 1000 rokmi boli vedomosti a poznatky z Číny importované i do Japonska. V tom čase sa táto masáž nazývala Amma a bola považovaná v medicínskom kruhu ako najbezpečnejšia a najľahšia metóda liečenia ľudského tela. Neskôr masáž Amma prešla svojím vývojom a doplnená o mnohé poznatky a techniky bola premenovaná na Shiatsu.

V japončine shiatsu (čítaj:šiacu) - znamená tlak prstami. Prsty a dlane, kolená i lakte sú najdôležitejšími nástrojmi tejto masáže, ak to môžme nazvať “iba”masážou”, pretože svojím rozsahom ďaleko presahuje pojem masáž. Zahŕňa v sebe : Masáž a najrôznejšie druhy jemnej manipulácie, strečingu, prikladanie dlaní a stojí na základoch a využíva znalosti tradičnej čínskej medicíny. Hlavne sa jedna o oblasť akupunktúry, kde namiesto ihiel využívame tlak prstov a pracujeme s jednotlivými akupunktúrnymi dráhami. Z toho vyplýva, že nejde o tradičnú olejovú masáž, ako ju poznáme my, ale masér využíva tlak prstov, palcov, dlaní, lakťov, kolien alebo chodidiel. Cieľom terapie Shiatsu je podporovať proces sebauzdravovania.

Terapia Shiatsu harmonizuje organizmus a má účinky na väčšinu jeho častí, napríklad:

utišuje bolesti hlavy, kĺbov či svalov,

zvyšuje pohyblivosť kĺbov a svalov,

pomáha stabilizovať podráždenú a preťaženú myseľ

odstraňuje napätie, stres, únavu, úzkosti, strachy, problémy s pamäťou či nespavosťou,

povzbudzuje vitalitu a imunitný systém, zvyšuje obranyschopnosť organizmu,

posilňuje funkciu vnútorných orgánov,

• pomáha pri zažívacích ťažkostiach, bolesti v oblasti žalúdka a podbruška,

dokáže riešiť poruchy menštruačného cyklu, odstraňuje predmenštruačný syndróm, pomáha pri neplodnosti

pomáha pri poruchách krvného tlaku,

Shiatsu nie je liečebná metóda v pravom slova zmysle. Je metóou, ktorej zmyslom je predísť ochoreniu, alebo pomôcť v rekonvalescencii. Všetky stavy ochorení by mali prejsť lekárskym vyšetrením.

Shiatsu masáž sa vykonáva cez pohodlné bavlnené oblečenie.

Reflexná masáž chodidiel

reflexná masáž kežmarok
Reflexná terapia je úžasne účinná a pomerne jednoduchá metóda netradičnej starostlivosti o telo, ktorú využívali staré civilizácie dávno pred naším letopočtom. Na našich chodidlách je presná mapa celého nášho tela, ktorú môžeme využiť nielen na spoľahlivú diagnostiku, ale zároveň na prevenciu a taktiež na uvoľnenie a nápravu porúch nášho organizmu. Masáž nôh je skvelá príležitosť pre naše telo naštartovať dokonalý samoliečebný mechanizmus.

Bankovanie – vákuová masáž

bankovanie KežmarokBankovanie je metóda tzv. vákuovej masáže, ktorá má korene ešte v starovekej Číne a je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá. Lokálne v mieste pôsobenia zlepšuje krvný obeh a lymfatický obeh. Celkovo využitím nervových dráh znižuje bolesť a uvoľňuje svalové spazmy v mieste blokády stavcov. V rámci využitia v tradičnej čínskej medicíne sa prikladajú na akupunktúrne body na jednotlivých akupunktúrnych dráhach. Najčastejšie však na dráhe močového mechúra, ktorá prechádza  od hlavy až k malíčkom na nohách. Svojím priebehom prechádza cez chrbát kde sa nachádzajú aj tzv. Shu body, ktoré ovplyvňujú okrem iného aj jednotlivé orgány nášho tela.

Klasická masáž

klasická masáž Kežmarok
Klasická masáž je výborná na uvoľnenie celého tela, má liečebné i preventívne účinky. Má pozitívny vplyv na funkciu metabolizmu, pomáha detoxikovať organizmus, pomáha k rýchlejšej rekonvalescencii po úrazoch a operáciách. Masáž v spojení s príjemnou hudbou, vôňou aromatických olejov a sviečok, pomáha uvoľniť napätie a stres, zlepšuje sa koncentrácia, spánok i celková výkonnosť organizmu.

Klasickou masážou rozumieme sériu úkonov, ktorými sa pôsobí rozličným tlakom na mäkké časti tela, aby sa priamo či nepriamo zabránilo chorobným stavom. Všetky masáže sú vykonávané podľa technických a metodických zásad. Masáž vyvoláva v tele miestnu, celkovú alebo vzdialenú reakciu. Ide o veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú až na úrovni mozgovej.

Miestny účinok - sa prejavuje na koži, šľachách, v kĺbových puzdrách, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme i v periférnom nervovom systéme. Jednotlivé hmaty, ich priebeh a hĺbka prieniku vyvolávajú reakciu v tkanivách. Mechanicky sa odstraňujú povrchové zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových i potných žliaz. Podporuje sa prekrvenie kože a dosahuje sa urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Priaznivým odtokom žilovej krvi sa urýchľuje odstránenie nepotrebných produktov látkovej výmeny. V hlbších tkanivových vrstvách roztieraním a vytieraním možno rozrušiť zrasty, a to v podkožnom väzive, v okolí kĺbov a v priebehu šliach. V svalovom tkanive sa hnetením dosiahne zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti a zlepšenie funkcie.

Celkový účinok - sa dosahuje na základe miestneho účinku a to zlepšením prietoku krvi na periférii. Urýchlenie toku žilovej krvi sa priaznivo prejaví na činnosti srdca. Nastáva prekrvenie telových orgánov (napr. prekrvením obličiek stúpa tvorba moču), zlepšuje sa výmena kyslíka a oxidu uhličitého v pľúcach, ako aj vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy. Masáž má celkový povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť, spánok, na stav CNS.

Vzdialené účinky - sú sprostredkované prevažne reflexne.

Kontraindikácie: viď samostatná stránka

Mäkké a myofasciálne techniky

mäkké techniky KežmarokMäkké a myofascinálne techniky sú špecifickým druhom masáži, ktoré sú zamerané na ovplyvnenie reflexných zmien vyskytujúcich sa v jednotlivých vrstvách: kože, podkoží, fasciách a svaloch. Používajú sa pri bolestiach týchto tkanív, alebo pri príprave k použitiu ďalších techník. Jemná manipulácia so zatuhnutou fasciou zabezpečí jej zahriatie a prekrvenie postihnutého miesta. Toto umožní návrat vrodenej vlastnosti tela - samonápravy, tým sa bolesť zníži a vráti sa pôvodná hybnosť.

Terapeut na tento účel používa rôzne techniky, aby pomaly natiahol zatuhnutú fasciu za použitia sily v rozmedzí niekoľkých kilogramov.  Pri vykonávaní  týchto techník sa nepoužíva olej.

Indikácie: ochorenia pohybového aparátu t.j. ochorenia chrbtice, ochorenia kĺbov malých i veľkých, stavy po úraze a tiež k ošetreniu čerstvých avšak už zhojených jaziev.

Kontraindikácie: viď samostatná stránka

Hore